Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

4 aylık bebek gelişimi

4 aylık bebek  fiziksel olarak sürekli gelişmeye devam etmektedir.Kafasının arkasındaki yumuşak bölge yok olmuştur.Ön taraftakinin kaybolması ise 18 ay kadar sürebilmektedir.Gözle görme imkanı az olsa da bu dönemde bebeğin doğumdaki saçları dökülmüş ve yerine yenileri çıkmıştır.

Bebeğin göz rengi bu dönemde değişiklik gösterebilir.Ayrıca bu dönemde başını istediği yöne çevirmeyi becerecektir.Dördüncü ayda ve daha sonraki iki ayda bedendeki kaslar daha güçlenecektir.Tüm bu gelişmelere rağmen tek başına oturmayı beceremeyen bebeğiniz sizin yardımınızla bunu yaptığında çok mutlu olacaktır.Ayrıca bebek tekme atmaktan çok hoşlanmaktadır.Ayrıca bu dönemde doktorunuz bebeğinizi sıvı yiyeceklerin yanında katı gıdalarla beslemenizi önerebilir.Bu tavsiyelerle uymak yararlı olacaktır.Fakat bunları yavaş yavaş gerçekleştirmek bebeğin alışması için daha güzel olacaktır. Günler ilerledikçe bebeğin yemek saatleri belirginlik kazandığı gibi öğün sayısı da günde dört defaya inecektir.Bu ay bebeğin tükürükleri akmaya başlayabilir.Bunlar cildinde kızarıklar meydana getireceği için önlem olarak vazelin kullanabilirsiniz.Buna rağmen kızarıklıklar geçmiyorsa doktorunuza danışmanızda fayda var.
4 aylık bazı bebeklerde ilk dişin patladığı görülebilir.Kulak ve çene kasları birliktedir.Bebeğiniz diş çıkarırken hissettiği ağrıdan dolayı ellerini kulağına veya çenesine götürebilir.Bunun sebebi ağrının yerini tam olarak algılayamamasından kaynaklanmaktadır.Bebeğiniz diş ağrısı çekiyorsa ve onu rahatlatmak istiyorsanız bir diş kaşıma oyuncağını buzdolabında tutup kullanmanız onu rahatlatacaktır.Dördüncü ayda gece uykuları 10-11 saate çıkacaktır.Bu sizin için sevindirici bir haber artık daha rahat uyuma şansına sahipsiniz.
Bebek fiziksel olarak gelişmeye devam ederken duyu organları da gelişme göstermektedir.Eskiden renkleri ayırt etmekte zorlanan bebeğiniz artık renkleri ayırt edebilmektedir.Ayrıca kulağı bu dönemde neredeyse bir yetişkin kadar güzel duymaya başlamıştır.Bu dönemde bebeğiniz çevresinde olup bitenleri tanıma sürecine devam edecektir.Bu dönemde sabırlı olup bu gelişmelerden zevk almak gerekir.Onunla oynamak,vakit geçirmek onun bu gelişimine katkı sağlayacaktır.

Bebek için ek besin 4 aylıkken vermek daha erkendir. Bazi doktorlar ek besin ve ek gıdaları sadece bebek yeterince süt alamıyorsa öneriyorlar. Mama sandalyesi ihtiyacınız ancak 6 aylıkken olacak, Bebek oturabilince. 4 aylık bebek için ek besin vermek istiyorsanız mutlaka önce çocuk doktora başvurun, çünkü yeterince anne süt varken bebeklere 6 aya kadar ek gıdalar ihtiyacı yok…

Related Articles

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi