Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/miraykaya/public_html/wp-config.php:1) in /home/miraykaya/public_html/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/counter.php on line 292
5 aylık bebek gelişimi, 5 aylık bebeklerde değişiklikleri ve alışkanlıkları. – Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim
Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

5 aylık bebek gelişimi, 5 aylık bebeklerde değişiklikleri ve alışkanlıkları.

Bebek 5 ay dan itibaren birinci yaşına kadar her ay yaklaşık olarak 500 gr alacaktır.Bebek artık yatakta rahatça hareket edip etrafı gözlemleyebilmektedir.Fakat bu ayın başında tam olarak dönme hareketlerini yapamaz.Bu konuda yardımcı olursanız daha çabuk benimseyecektir bu hareketleri. 5 aylık bebek  sizi dinlemeye bayılır.Konuşma çabaları içinde olduğu gibi çalar saat gibi genelde aile bireylerinden önce kalkması onun bu ayda kazandığı özelliklerden birisidir.

Artık pusetiyle kendi kendine gezmeye başlayacaktır.Bu ona büyük zevk verecektir.Artık bebeğinize oynaması için bir ayna almanın zamanı gelmiştir.Bu onu çok mutlu edecek ve uzun süre oyalayacak olan bir oyuncaktır.Ayna alırken kırılmayan ayna olmasına dikkat etmek gerekir.Kendisini ve sizi bu aynadan görmek çok hoşuna gidecektir.
Bazı doktorlar 5 ay dan itibaren katı yiyeceklere yönelmenizi tavsiye edeceklerdir.İlk başlarda bu konuda olumlu sonuç alamayacağınızı bilmelisiniz.Çünkü yeni bir tat alacak olan bebek ilk başlarda katı yiyecekleri sevmeyebilir.Bebeğiniz beslenirken oyun oynamaya bayılır.Bunu sizden her lokmadan sonra isteyecektir.Bu da öğünün oldukça uzamasına neden olur.Ayrıca bebeğinizin beşinci ayda sevdiği bir başka oyunda ağzındaki yemeği dışarı tükürmesidir.Bu her ne kadar sizi çileden çıkaracak olsa da onun için bir oyundur. 5 ay da katı gıdaları vermeyi başlarsanız biberon ve memeyi daha az emmeye başlayacaktır.Bunlara alışan bebek eksikliğini hissedecek ve daha çok emme ihtiyacı duyacaktır.Bu nedenle bazı bebekler el parmaklarını emmelerinin yanında ayak parmaklarını da emmeye başlarlar.
5 aylık bebek dikkat çekmeye çalışacaktır.Dikkat çekmek için gülümserler ve sesler çıkarırlar.Kas sistemleri önceki aylara göre daha çok geliştiği için artık istemediği bir şeye tepki gösterebilmektedir.Mesela oyuncağını elinden almaya kalktığınızda vermemek için direnecektir.Bilimsel bir açıklaması olmasa da sinirlendiğinde veya üzüldüğünde kendisine vurmaya çalıştığını ve tırmalamaya çalıştığını göreceksiniz.

5 ay sonunda tamamen sallanarak ve ya dönerek hareket etmeye başlamıştır.Kas sistemlerinin gelişmesinin bir başka sonucu olarak artık rahatça tek eliyle veya çift eliyle biberonunu kavrayabilmektedir. 5 ay başında konuşma için çalışmalara başladığı için ay sonuna doğru bazı heceleri belirli belirsiz çıkarabildiğini göreceksiniz.Artık hareket eden bir nesneyi takip edebilmektedir.Bebeğiniz zamanı geldikçe sırasıyla tüm gelişmeleri gösterecektir.Ondan daha fazlasını beklemek sizin canınızı sıkacağı gibi onun da durumu hissetmesine ve üzülmesine neden olacaktır.Siz mutlu oldukça onun da mutlu olacağını göreceksiniz.

Related Articles

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi