Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

Aydınlatma Seçimini Nasıl Yapmalı?

Ev ve ofis dekorasyonunu tamamlayan öğelerden biri de aydınlatma. Dekorasyon zevkiniz ne olursa olsun aydınlatma sistemi tercihiniz yaşadığınız mekânın atmosferini bir anda değiştirebilir. Tercihinizi yaparken estetik kaygıların yanı sıra tavan yüksekliği, duvar genişliği, dekorasyona uygunluk gibi kriterleri de göz ardı etmemenizi öneririz.

Hangi aydınlatma nerede kullanılmalı?

Aydınlatma ürünlerini kullanım alanlarına göre masa/sehpa üstü aydınlatmaları, tavan aydınlatmaları, duvar aydınlatmaları, ayaklı aydınlatmalar/lambaderler olarak 4’e ayırabiliriz.

 

Masa/Sehpa Üstü Aydınlatmaları

Genellikle oturma odası, yatak odası ve çalışma odasında karşımıza çıkan abajur, dekoratif lamba ve çalışma lambaları küçük bir alanı aydınlatmak ve sert, güçlü bir ışık istemediğimiz anlarda ortamın atmosferini yumuşatmak amacıyla kullanılır. Kitap okurken, müzik dinlerken, masa başında çalışırken bu aydınlatma yeterli olacaktır. Sade ve şık tasarıma sahip abajurları oturma ve yatak odanızda, renkli ve yaratıcı tasarımları çocuk/genç odaları ile çalışma odanızda kullanabilirsiniz.

 

Tavan Aydınlatmaları

Avize, sarkıt, armatür ve raylı aydınlatmaları bu grupta inceleyebiliriz. Avizeler hepimizin çocukluğundan hatırladığı büyük kristal parçalı, şıkır şıkır aydınlatmalardır. Geçmişin klasik, bol parıltılı, ağır avizeleri yerini renkli taşlı modern tasarımlara bırakıyor. Avizelerdeki ampul seçimi tasarıma göre yuvarlak ya da damla şeklinde olabiliyor. Raylı spot aydınlatmalar daha çok minimalist tarzı benimseyen ev ve ofis dekorasyonlarında tercih edilirken armatürler beyaz ışığın kullanıldığı banyo ve mutfak aydınlatmalarında göze çarpıyor.

Duvar Aydınlatmaları

Salondaki konsolun iki yanında, antrede, holde görmeye alışık olduğumuz aplikler klasik ve modern tasarımlarıyla her zevke uygun. Kristal sarkıtlı olanların bazı kültürlerde başucu lambası olarak kullanıldığını, geleneksel tasarımında süslemelerin ve detayların öne çıktığını görmek mümkün. Farklı cam seçenekleri kullanıldığında diğer apliklere göre daha iyi aydınlatma sağladığını söyleyebiliriz. Modern apliklerde daha çok metal ve kumlama cam birlikte kullanılırken rustik apliklerde hayvan ve doğa motifleri sıkça tercih ediliyor.

Bir diğer duvar aydınlatma çeşidi olan spotlar hem ev hem de ofis dekorasyonunda; koridor, banyo, mutfak ve tablo üzeri aydınlatma aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Ayaklı Aydınlatmalar/Lambaderler

Bildiğiniz gibi, ayaklı aydınlatmalara lambader deniyor. Genellikle kanepelerin ve yemek masalarının sağında ve solunda konumlanan lambaderlerin ayakları ahşap, demir ve alüminyum gibi malzemelerden üretiliyor. Şapkalı modellerde, şapka kısmı zevkinize göre kumaş veya plastikten yapılabiliyor. Klasik ya da modern pek çok modele sahip olan lambaderlerin verdiği ışık tavanı, duvarı veya yerleşim yerine göre daha büyük bir alanı aydınlatma gücüne sahip.

Aydınlatmanın Püf Noktaları

  • Antreye asacağınız avize tavanın tam ortasında yer almalıdır.
  • Yemek masasının üzerine asacağınız avizenin masadan büyük olmamasına dikkat edin.
  • Avizeyi masaya göre ortalayın ve başınızın çarpmayacağı bir yüksekliğe monte edin.
  • Spotlar duvarda ve tavanda aydınlatma sağladığı gibi, televizyon ünitelerinin tabanında ya da zemine gömülerek bahçe aydınlatmalarında da kullanılabilir.
  • Bahçe aydınlatması için fazla ışık vermeyen, enerji tasarruflu ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Bahçedeki yürüyüş yolu için yerden yükselen aydınlatmalar ve zemine monte spotlar uygun olacaktır.
  • Geniş kullanım alanı olan bahçelerde sensörlü aydınlatmalar daha güvenlidir.
  • Solar güçle çalışan aydınlatmalar enerji tasarrufu için doğru seçimdir.

Editörün Notu

Salonda ve oturma odasında merkezi aydınlatma yerine farklı köşelerde birden fazla aydınlatma ürünü kullanarak ışığın direkt gözünüze gelmesini engelleyebilir, yaşam alanlarınızda daha soft ve dinlendirici bir atmosfer yaratabilirsiniz.

 

 

 

 

Related Articles

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi