Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

Bebeğinizin Rengi

Evin minik sahipleri olan bebekler, geleceklerini haber verdikleri andan itibaren evde tatlı bir telaş başlar. Misafirin kız mı erkek mi olacağı belli olmadan evvel, iki türlü araştırmalar yapılır; eğer bir şey alınacaksa beyaz renk tercih edilir. Anne ve baba adayı gönüllerinden geçen rengi almamak için kendilerini zor zaptederler. Derken o gün gelir çatar. Misafir pembe mi, mavi gelecek belli olur. İşte o andan itibaren yapılacak her şey, artık yeni bir boyut kazanmaya başlar. Elle tutulur planlar, gerçek adımlar atarak bebek odasının ana teması birdenbire oluşuverir.

Peki neden yıllardır hiç ama hiç sorgulamadan pembe ve mavi renklerin etrafında dolanıp duruyor bu gelenek hiç düşündünüz mü? Neden sarı ile yeşil değil de pembe ile mavi? 20. yy öncesinde, tabi alternatiflerin de az olması sebebiyle, kız ve erkek çocuklara beyaz giydirilmiştir. Yıkandığında daha temiz duran  ve leke çıkarması daha az zor olan beyaz giysilerin tercih edilmesinden yıllar sonra çocuklara pastel renkli giysiler giydirilmeye başlanmış. Fakat ilginç olan şu ki, o yıllar da mavi renk kızlara, pembe renk erkeklere önerilmiş. Hatta 1940’lı yıllarda Time dergisi bir dönemin ünlü mağazalarının pembe ve mavi ayrımını hangi cinsiyete göre yaptıkları konusunda okurlarını bilgilendirmişti. Gel zaman git zaman 1950’li yıllara gelindiğinde pembe daha çok kızlar için; mavi ise erkekler için tercih edilmeye başlandı. Fakat bu ayrımın tekstil ürünlerinden araç gereç, oyuncak sektörüne sızması ve patlaması 1970’li yılları buldu. Günümüzde nüfus kağıtlarımızın renk ayrımını bile belirleyen bu durum, çeşitli kaynaklarda ise mavinin kutsanmış bir renk olduğunu kabul eden bazı toplumlarda erkeğin kötülüklerden korunması için tercih edildiği not edilmiş. Bu konu hakkında çok çeşitli makaleler ve yorumlar okumak mümkün. Bana sorarsanız, ben Şamanist bir bakış açısıyla başlanan bu ayrımın paranın egemenliği altına girip küresel dünyaya dönüşüm sürecimizde tamamen pazarlama iletişimi çalışmalarının sonucu olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle daha çocuğun adı konmadan rengi belirleniyor ve alışverişler yapılmaya başlanıyor. Bebeğin cinsiyetine göre kıyafet, bornoz, yatak örtüsü, uyku seti, alez ve daha birçok ev tekstili ürünü daha bebek eve gelmeden hazır ediliyor. Sonrası zaten malum, toplumun sürü psikolojisiyle hareket eden anne babalar, çocukları dünyayı kavramaya başladığında onun tercihlerine ve isteklerine göre bir tüketici profili oluşturmaya başlıyorlar. Her anlamda, bütünleşik pazarlama iletişiminin akıttığı suda yüzen güzellikleriz hepimiz.

Related Articles

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi