Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

Gebelikte Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı, yetişkinlerin vücudunda ve sağlıklarında sorunlar oluşmasına sebep olmaktadır. Fakat bu sorunlar, henüz gelişimini tamamlamamış ve doğmamış olan bebeklerde daha çok ve etkili olmaktadır. Bu sorunlar bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemekte, vücudunda ve organlarında kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Ayrıca bebekte sakatlık ve zeka geriliğine bile yol açabilmektedir. Hatta herhangi bir sorunu olmadan doğan bebeklerde dahi hayatlarının ilk dönemlerinde, diğer bebeklere göre daha çok hastalık ve rahatsızlık görülmektedir. Hatta astım, bronşit gibi solunum yollarında meydana gelen hastalıklara yakalanan çocukların ebeveynlerinin sigara içtiği tespit edilmektedir.

Ayrıca gebelikte sigara kullanımı, bebeğin doğduğu kiloyu dahi etkileyebilmektedir. Bazı araştırmalar gebelikte sigara kullanımının rahime zarar verdiğini ve düşüklere sebep olduğunu da öne sürmektedir. Fakat bu henüz kesinleşmiş bir sonuç değildir.

Doğum öncesinde bebek henüz anne rahmindeyken, kalbinde ufak bir delik bulunur. Bu delik doğum sonrası kapanmaktadır. Kalbi delik olan insanlar, kalpte bulunan bu deliği kapanmayan kişilerdir. Kalbindeki bu delik kapanmayan kişiler, normal insanlara göre daha kolay yorulur ve daha mor bir ten rengine sahiptirler. Yapılan bir çok araştırmaya göre, sigara kullanan annelerin bebeklerinin kalplerindeki bu deliğin 1 yaşına kadar kapanmadığı tespit edilmiştir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sigara kullanımı kişinin sağlığını olumsuz etkilemekle kalmamakta, doğacak çocuklarının sağlıklarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin sigara kullanmaması, kullanıyorsa da en kısa sürede bırakması hem kendi hem de çocuklarının sağlığı açısında oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Related Articles

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi