Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

Komşular Arasındaki Rekabet: Ev tekstili

Hepimiz evimizi çok sevmek isteriz. Özellikle kadınlar için evleri kendilerinden bir parça haline gelir. Evdeki her nesneyi sahip çıkıp, savunma iç güdüsüne girerler.  Kırılmasın, bozulmasın, her hangi bir tahribat görmesin diye uğraşırlar. Özellikle anneler evdeki her hangi bir nesne zarar gördüğünde en çok buna üzüntü duyan kişilerdir.

Anneler eğer ev hanımıysa muhtemelen komşularıyla sıkı ilişkiler kurmak isteyecektir. Bu sıkı ilişkilerde elbette kadın günlerinden geçer.  Annelerimizi sorarsak kadın günlerinin amacı önce sohbet sonra Cumhuriyet altınlarıyla ya da küçük miktar paralarla yapılan birikimlerdir. Gerçekte ise bu günlerin amacı komşular arasındaki masum dedikodulardı. Kendi küçüklüğümü hatırladığımda evde toplanan kadınlar arasındaki tek muhabbet komşuların aile ilişkileri ve özellikle o güne katılamayan kadının hayatındaki son gelişmeler olurdu. Güne gelen kadınlar evde yapılan yemekleri ‘yemekteyiz’ programını aratmayacak şekilde eleştirirken evdeki tüm eşyaları da özenle incelerdi.

Komşu olan kadınlar arasında evlerin bu kadar önemli olmasının nedeni aynı eve sahip olup aynı eşyalara sahip olmamalarındandı muhtemelen. Bir evi ev yapan koltuklar, sandalyeler, perdeler,  halılar, ev tekstili her şey onların evini birbirinden tamamı ile ayırıyordu ve kadınlar arasında ‘en güzel ev benim olsun’ isteği bu noktada kendini gösteriyordu. Birbirlerinden aldıkları fikirler birbirleriyle yarışmalarına neden oluyordu. Tabi bu da evlerini değiştirmeleri için ilk adımı onlara attırıyordu.

Bunun için banyolar bu günlerde büyük önem taşırdı. Çünkü özgürce inceleyebileceğiniz ilk alan orasıdır.  Kapıyı kapattığınız anda banyo paspası, klozet takımı, aynalar için olan süsler, kısacası kapının kulpuna kadar her şey incelenir, ona göre fikirler edinilir ve akşam olduğunda eşle konuşularak banyoyu değiştirmeye karar verdiği haber verilebilirdi.

O günlerden kalan bu alışkanlıklar bugün devam etmese bile hala her kadın kendi evinin en güzeli olmasını ister. Bu yüzden mobilyalarla beraber tüm ev tekstiline de aynı derecede önem verip evinin tamamının uyum içinde olmasını diler. O nedenle evin her köşesinde ihtiyaç duyulan bu ürünler kadınların mutluluğunu ve huzurunu sağlayan evlerindeki en önemli ayrıntılar olarak günümüzde de kendini gösteriyor ve her kadın için değişmeyi bekliyor.

Related Articles

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi