Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

Category - Bebek

Bebek Nevresim Takımlarında Ebatların Önemi

Ortalama ya da standart olarak kabul edilen bebek nevresim takım ebatları genelde nevresimin 100 X 150, çarşafın 110 X 160 ve yastığın 35 x 45 ebatlarına sahip olması düşünülebilir. Piyasada satılan ürünlerin ortalama boyutlarından bahsettiğimiz unutulmamalıdır. Sizlere daha iyi kolaylık sağlamak için tercih ettiğiniz ürün kataloglarında gezinirken bu bilgileri modellere göre net bir şekilde yapıyoruz. Sipariş vereceğiniz ürünlerin detay kısmında çarşaf, yorgan ve yastık ebatları karşınıza çıkacaktır.

Diğer bir standart ölçülerden olan nevresimin 100 X 150, çarşafın 120 X 180 ve yastığın 35 X 45 gibi standart ölçülere sahip olduğunun altını çizmemizde fayda vardır.

Ev tekstilinde Türkiye’nin önde gelen markalarından biri olan Miray Kaya size her anlamda üstün kalitede hizmet sunmaktadır. Nevresim takımlarından tutun da uyku setlerine kadar en kaliteli ürünleri seçme şansını sizlere sunuyor. Çocuk ve yetişkin zevkine hitap eden birbirinden güzel uyku seti modellerine yer veriyor.

Uyku seti modelleri genelde tek kişilik ve çift kişilik olarak ikiye ayrılmaktadır. Öncelikle tek kişilik uyku setlerini yakından inceleyelim içerdiği ürünleri ve boyutlarını görelim.

Tek Kişilik Uyku Seti Özellikleri

Tek kişilik uyku setlerinde diğer standart uyku setlerinde olduğu gibi; yastık kılıfları, yorgan kılıfı, yorgan, baza eteği ve yatak çarşafı yer alıyor. Bazı markalarda ise baza eteğine yer verilmemektedir. Tek kişilik uyku setlerinin bütünü %100 pamuk ipliğinden imal edilmiştir. Bu yüzden kumaş kalitesi oldukça yüksektir. Yüksek olması ile birlikte pamuk iplikleri de hassastır. Kullanımında ve özellikle de yıkama koşullarında dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra tek kişilik uyku seti modellerinde yer alan ürünlerin boyutları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Adet Yorgan 155x215cm,
 • 1 Adet çarşaf 180x240cm,
 • 1 Adet Baza Eteği,
 • 1 Adet Yastık Kılıfı 50x70cm,
 • 1 Adet Pano Yastık Kılıfı 50x70cm,
 • 1 Adet Yorgan Koruyucu 160x260cm

Tüm ebatları ile birlikte tek kişilik uyku setlerinde bu ürünler yer alıyor.

Hoş Geldin Bebek

Eve yeni bir bebek gelmeden önce herkesi bir telaş alır, ama ne tatlı bir telaştır o! Bebeğin yatak odası hazırlanır, süslenir ve o mutlu an beklenir. Hazırlığın startı bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğunu öğrendiğimiz an verilir. Pembeler, maviler havada uçuşur ve sonunda minik misafirimiz odasına kurulur.

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bebek odası hazırlamak dünyanın en keyifli işlerinden biri olsa gerek! Bebeğiniz için şirin bir oda tasarlayacağınızdan eminiz, ama ideal bir bebek odası nasıl olmalı derseniz işte listemiz…

 • Bebeğiniz için havadar ve güneş alan, rahatça emekleyebileceği büyüklükte bir oda seçin.
 • Dekorasyonda uçuk pembeler, maviler, lilalar kullanın. Bu renkler bebeğinizi sakinleştirir.
 • Bebek odasında fonksiyonel ve sivri köşeleri olmayan ahşap mobilyalar kullanın.
 • Karyola, giysi dolabı, şifonyer, emzirme koltuğu, oyun parkı olmazsa olmaz parçalar.
 • Sonradan yatağa dönüşebilen bir karyola alırsanız iki kere masraf yapmamış olursunuz.
 • Karyola korkuluklarının indirildiğinde en az 23 cm, kaldırıldığında 66 cm olması gerekir.
 • Bebeğiniz için ne çok sert ne de çok yumuşak, yarı ortopedik bir yatak alın.
 • Nevresim takımları, bebek uyku setleri %100 pamuklu ve yıkanabilir olmalıdır.
 • Bebek odasında halı kullanmayın, laminat parke daha hijyenik olur ve kolay temizlenir.
 • Bebek odasında mutlaka ısı ve nem ölçer bulundurmayı unutmayın.
 • Bebeğinize bir gece lambası almayın unutmayın, aydınlatma için çok parlak ışık kullanmayın.

Editörün Notu:

Bebeğinizi karşılamadan önce evde birtakım önlemler almayı unutmayın! Bebek emniyetli priz kapakları, buzdolabı ve fırın kilitleri, silikonlu köşe koruyucular, çekmece koruma aparatları, kapı stoperleri ve klozet kilitleri gibi… Çünkü bebeğinizin güvenliği her şeyden önemli.

Bebeğinizin Rengi

Evin minik sahipleri olan bebekler, geleceklerini haber verdikleri andan itibaren evde tatlı bir telaş başlar. Misafirin kız mı erkek mi olacağı belli olmadan evvel, iki türlü araştırmalar yapılır; eğer bir şey alınacaksa beyaz renk tercih edilir. Anne ve baba adayı gönüllerinden geçen rengi almamak için kendilerini zor zaptederler. Derken o gün gelir çatar. Misafir pembe mi, mavi gelecek belli olur. İşte o andan itibaren yapılacak her şey, artık yeni bir boyut kazanmaya başlar. Elle tutulur planlar, gerçek adımlar atarak bebek odasının ana teması birdenbire oluşuverir.

Peki neden yıllardır hiç ama hiç sorgulamadan pembe ve mavi renklerin etrafında dolanıp duruyor bu gelenek hiç düşündünüz mü? Neden sarı ile yeşil değil de pembe ile mavi? 20. yy öncesinde, tabi alternatiflerin de az olması sebebiyle, kız ve erkek çocuklara beyaz giydirilmiştir. Yıkandığında daha temiz duran  ve leke çıkarması daha az zor olan beyaz giysilerin tercih edilmesinden yıllar sonra çocuklara pastel renkli giysiler giydirilmeye başlanmış. Fakat ilginç olan şu ki, o yıllar da mavi renk kızlara, pembe renk erkeklere önerilmiş. Hatta 1940’lı yıllarda Time dergisi bir dönemin ünlü mağazalarının pembe ve mavi ayrımını hangi cinsiyete göre yaptıkları konusunda okurlarını bilgilendirmişti. Gel zaman git zaman 1950’li yıllara gelindiğinde pembe daha çok kızlar için; mavi ise erkekler için tercih edilmeye başlandı. Fakat bu ayrımın tekstil ürünlerinden araç gereç, oyuncak sektörüne sızması ve patlaması 1970’li yılları buldu. Günümüzde nüfus kağıtlarımızın renk ayrımını bile belirleyen bu durum, çeşitli kaynaklarda ise mavinin kutsanmış bir renk olduğunu kabul eden bazı toplumlarda erkeğin kötülüklerden korunması için tercih edildiği not edilmiş. Bu konu hakkında çok çeşitli makaleler ve yorumlar okumak mümkün. Bana sorarsanız, ben Şamanist bir bakış açısıyla başlanan bu ayrımın paranın egemenliği altına girip küresel dünyaya dönüşüm sürecimizde tamamen pazarlama iletişimi çalışmalarının sonucu olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle daha çocuğun adı konmadan rengi belirleniyor ve alışverişler yapılmaya başlanıyor. Bebeğin cinsiyetine göre kıyafet, bornoz, yatak örtüsü, uyku seti, alez ve daha birçok ev tekstili ürünü daha bebek eve gelmeden hazır ediliyor. Sonrası zaten malum, toplumun sürü psikolojisiyle hareket eden anne babalar, çocukları dünyayı kavramaya başladığında onun tercihlerine ve isteklerine göre bir tüketici profili oluşturmaya başlıyorlar. Her anlamda, bütünleşik pazarlama iletişiminin akıttığı suda yüzen güzellikleriz hepimiz.

Bebek bezi markaları, bebek bezleri seçimi.

Bebek bezi markaları seçimi o kadar geniş ki artık, hangi marka yı tercih ediim düşünyorsanız, ben düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Hangi bebek bezi en iyi ve en ucuz? Hangi bebek bezi en sağlıklı ve en rahat ve konforlu bebek için? Her anne bebeğine en iyi bebek bezi satın almak ister, ve aynı zaman da da en ucuz ve en hesaplı bulmak ister. Bende. Onun için ben bebeğim doğduktan sonra, inanınki her bebek bezinden denedim. Bir tek baby star denemedim, çünkü baby star yeni bir bebek bezi markası ve biz zaten başka markaya alıştığımız için onu satın almadık. En popüler bebek bezleri Evy baby, Molfix, Huggies, Prima gibi bebek bezler hepsi kaliteli ve sağlık acısından güvenli bebek bezleridir. İsterseniz kendiniz deneyin, birer paket alın, denemek bu arada çok iyi olur. Hatta bazi markalar bedava bebek bezi reklamları olarak kampanyaları yapıyorlar, onlardan bir kaç tane alıp deneme şansınız var. Şimdi farklı bebek bezlerin farklı şeklileri vardır. Devamını Oku

Bebek beşiği seçimi, Bebek beşik modelleri.

Bebeği beklerken ilk düşünülecek bebek eşyalardan biri de bebek beşiği. Bebek beşik te mı yatacak, anne ile mı şimdiden bilemezsiniz ama bebek beşiği şarttır. Hatta, tercübeme göre 2 beşik olsa harika olur

Neden 2 beşik hemen anlatacağım. Bebeği beşikte yatıracaksanız gece, 1 tane bebek beşiği bebek odası na yada kendi odanıza koyacaksınız. Bebek gece uyuması için. Gündüzleri peki bebeği nereye yatıracaksınız? Gündüz salondasınız, yada temizlik yapıyorsunuz, yada televizyon seyrediyorsunuz, kabul etin, günün çoğu zamanı salonda geçiriyoruz. Bebek ise 6 aya kadar yatar. Uyanık da olsa yatar ve sadece 6 aylık ken oturmayı deneyecek. Oturursa da- 5 dakikaya kadar. Yani onun daha beşikte yatacak çok zaman olacak. Divanda bebeği yatırmak çok yanlış, çünkü yastıkları koyarsanız bile etraflarında bebek yastıkları bizim bilemeyeceğimiz şeklinde geçip düşebilir. 3 aylık bebek bile dönebilir. Sizin bebeğinizin ne zaman döneceğini kimse bilemez, ama her ihtimale karşı bebeğin güvenliği düşünmeliyiz. Bebek uyanıkken onu odasında beşik te bırakmak daha da çok yanlış, bebeğin geşilmesi için sizi ve hareketlerinizi devamlı görmesi gerekir. Bebeği yere yatırmak da hiç iyi değil, çünkü en sıcak günde bile soğuk yerden kastalanabilir. Devamını Oku

11 aylık bebek gelişimi, bebeğin öğrendikleri ve yapabildikleri.

11 aylık bebek gelişimi.

Bebek artık uzun zamandır çalıştığı ayakta durma pozisyonunu gerçekleştirmeye başlayacaktır.Bu konuda kendisine yardım edilmesinden kesinlikle hoşlanmaz.Artık etrafını daha rahat izleyebilmektedir.Bunda ayakta durabilmesinin etkisi büyüktür.Ayrıca etrafı rahat gözlemleyebilmek onu mutlu edecektir.
Bebek artık ayakta durabildiği için ayakkabı giydirmeye başlayabilirsiniz.fakat ayak kasları henüz gelişmediği için ayakkabıya gerek olmadığı zamanlarda mutlaka çorap giydirmeye devam etmelisiniz. 11 aylık  dönemde dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de ayakkabı seçimidir.Kalitesiz,sert ayakkabılar bebeğinizin ayak gelişimini olumsuz etkileyecektir.Evinizdeki merdivenler bebeğinizin ilgisini çekecektir.Her bebek bu dönemde merdivenleri çıkmayı çok sever fakat inmeye geldiğinde bunu beceremez ve ağlamaya başlarlar.Bebeğiniz en erken 1 yaşında merdivenden inmeyi başaracaktır.Bu nedenle istenmeyen kazalara sebebiyet vermemek için bu konuda dikkatli olmalısınız.
11 aylık bebek uyku setleri geçen dönemlere göre farklılık gösterebilir.Gün içi uyuma süresi azalıp gece uyuma süresi artacağı için artık biraz daha geceleri rahatlamış olursunuz.Bu dönemde bebeğiniz sabır kavramını biraz da olsa anlamaya başlamıştır.Fakat bebeğinizden yinede yetişkin bir birey gibi sabırlı olmasını bekleyemezsiniz.Sabır kavramı bu dönemdeki bebeklerde yeni yeni oluşmaya başlamıştır.
Bebek  bu dönemde saklambaç oynamaktan çok hoşlanır.Onu arıyormuş gibi yapabilirsiniz ve sizden kaçıp saklandığını düşünüp mutlu olacaktır.Kas sistemleri geliştiği için kitap sayfalarını düzenli ve tek tek çeviremese de toplu halde de olsa çevirmeyi başaracaktır.Ayrıca yerinden aldığı bir nesneyi düşürmeden bilinçli olarak başka bir yere koymayı başaracaktır.Söyledikleri kelimeleri hala anlamakta güçlük çekersiniz fakat zamanla ne demek istediğini anlayabilirsiniz.

5 aylık bebek gelişimi, 5 aylık bebeklerde değişiklikleri ve alışkanlıkları.

Bebek 5 ay dan itibaren birinci yaşına kadar her ay yaklaşık olarak 500 gr alacaktır.Bebek artık yatakta rahatça hareket edip etrafı gözlemleyebilmektedir.Fakat bu ayın başında tam olarak dönme hareketlerini yapamaz.Bu konuda yardımcı olursanız daha çabuk benimseyecektir bu hareketleri. 5 aylık bebek  sizi dinlemeye bayılır.Konuşma çabaları içinde olduğu gibi çalar saat gibi genelde aile bireylerinden önce kalkması onun bu ayda kazandığı özelliklerden birisidir. Devamını Oku

Yenidoğan Bakımı

Göbek kordonu düştükten sonra bebeğin ilk banyosu yaptırılabilir. Bebek emeklemeye başlayana kadar onu hergün yıkamak gerekmez. Altını değiştirirken ve onu besledikten sonra yapılacak temizlik günlük olarak yeterlidir, haftada iki, üç defa bebeği yıkamak uygun olacaktır.Bebek günün herhangi bir saatinde yıkanabilir ancak akşam uykusundan önce banyo yaptırıldığında bebek daha rahatlamış olarak uykuya dalacaktır.

Yemekten hemen önce veya hemen sonrası banyo yaptırmak için uygun değildir.En iyisi bebeğe tüm ilgi ve dikkati verebilecek ve bebeğin de rahat olduğu bir zamanı seçmektir.

Banyodan önce

Banyo yapılan odanın ısısının 24-25 C sıcaklıkta ve esintisiz olması da önemlidir. Anne suyun temizliğinden çok emin değilse iİk dört ay boyunca kaynatılmış ve ılıtılmış su kullanması önerilmektedir. Banyodan önce şampuan, sabun, kulak kepçesini ve gözlerini silmek için pamuk ya da pamuklu bez, havlu, bebeğin bezi ve giyecekleri, banyodan sonra sürmek için bebek yağı gibi gerekli olabilecek her şey önceden hazırlanırsa banyo esnasında telaşlanılmaz. Hatta banyoya girmeden telefon bile fişten çekilebilir çünkü banyo annenin  bebeğiyle paylaştığı çok özel anlardan biridir.

Banyo sırasında

Anne bebeğini yıkarken sakin ve rahat olduğunda ilerde bebek de banyodan keyif alacaktır.

Su bebeğin yıkanacağı kaba doldurulmalı ve dirsekle sıcaklık kontrol edildikten sonra bebeğin altı kirliyse önce altı temizlenip sonra suyun içine sokulmalıdır. Bu kabın ya da küvetin dibine bir havlu konulursa bebeğin kayması önlenmiş olunur.

Bu arada konuşarak ve bebeği sıkıca tutarak onun korkusu azaltılabilir.

Bir elle bebeğin kafası ve boynu desteklenmelidir. Önce bebeğin vücudu, sonra da başı ve yüzü yıkanabilir. Boşta olan elle en temiz bölgeden başlayarak bebek yıkanabilir.

Önce temiz bir pamuğu ya da pamuklu bezi kaynamış suda ıslatarak bebeğin gözleri burnundan dışarıya doğru silinmelidir. Daha sonra yüzü, kulakları ve boynu yıkanmalıdır.

Bebeği her gün sabunla yıkamak gerekmez, sadece ellerini ve poposunu sabunlamak yeterlidir. Daha sonraları haftada bir veya iki kere bebe şampuanıyla bebeğin kafası yıkanabilir.

Bebeğin ön tarafı yıkanınca ters çevrilip sırtı ve poposu da yıkanmalıdır.

Bebek iyice durulandıktan sonra havluya sarılmalıdır. Bu havlu sadece bebeğin kullanacağı, yumuşak ve geniş bir havlu olmalıdır.Banyo esnasında kız bebeklerde vajina ağzındaki dudakları ayırarak içlerini temizlemeye çalışmak çok sakıncalı olabilir, oradaki koruyucu doğal sistem bozulabilir.

Bebeğin kulakları ya da burnu hiçbir zaman parmakla veya pamuklu çubukla temizlenmeye çalışılmamalıdır, tehlikeli olabilir. Sadece kulağın dışını pamukla silmek yeterlidir çünkü kulak kendi kendini temizler. Yine de kulak kirinin biriktiği düşünülüyorsa doktora danışılmalıdır.

Bebeğin başında konak adı verilen kabuklanmalar görülebilir, bu tamamen zararsızdır. Bebek sık yıkanır ve yıkandıktan sonra başı kurulanırsa konak oluşumu önlenir. Banyodan yarım saat önce konağın üstüne biraz bebek veya badem yağı sürülüp beklenmeli ve taranmalıdır. Daha sonra saçları şampuanla yıkanmalıdır. Gene de geçmezse doktora danışılabilir.

Bebeği anne karnındayken anneye bağlayan göbek kordonu doğumdan birkaç gün sonra siyahlaşır, bir ve dördüncü haftalar arasında düşer. Bu bölgeyi havalandırıp temiz tutmak iyileşmenin hızlı olması için önemlidir. Bebeğin bezini bağlarken bez göbeğin altına doğru kıvrılırsa o bölgeye hem çiş gelmez hem de hava alır. Bebeğin göbeği düşene kadar o bölgeyi ıslatmamak ve küvette banyo yaptırmamak yerinde olur. Bunun yerine bebeğin vücudunu silerek günlük temizliği sağlanabilir.

Pişik bebeğin altının uzun zaman nemli ve havasız kalmasına bağlı olarak cildin kızarmasıdır. Bunun için de her açıldığında bebeğin altı yıkanıp iyice kurulanmalı pamuk ipliğinden seçilen bebek nevresim takımları alınmalıdır. Nemlendirici, yağlı bir pişik kremi sürebilir ve bezini bağlamadan bir müddet, 10 dakika kadar, poposu açık bırakılabilir. Pişik çok yayılır ve uzun sürerse doktora danışılmalıdır.

Pamukçuk;bebeğin ağzında, yanağının içinde, damak ve dilinin üzerinde nokta nokta beyazlıklar görülebilir. Bu beyazlıklar anne vajinasından ya da emzik, biberon gibi bebeğin ağzına giren eşyalardan mantar enfeksiyonu bulaşması yüzünden olur. Bebek emmeyi reddedebilir çünkü canı yanmaktadır. Tedavisi için doktora danışılmalıdır.

Gözde çapaklanma; ilk iki hafta normaldir çünkü göz damarları bu süre içinde gelişim aşamasındadır. Doktorun da belirteceği gibi göz pınarları hafif masajla uyarılıp çay pansumanları yapılabilir. Bu tedaviye rağmen çapaklanma devam ederse doktora danışılmalıdır.

Kolik; yani karın ağrısı nöbetleri, bebeğin ağlamasının nedeni olabilir. Kolik genellikle 2-3. haftadan itibaren ortaya çıkar ve altıncı hafta en yoğun olduğu dönem olabilir. Kolik haftada en az üç kere, akşamüstleri, yoğun ve yatıştırılamayan ağlamalarla ortaya çıkar. Ağlama krizleri üç saat sürebilir, bebek dizlerini karnına çeker, sıkıntıda olduğu bellidir ve arada sırada gaz çıkarır. Bu durum bebek üç dört aylık olana dek devam edebilir. Tam olarak neden olduğu bilinmemekle birlikte bağırsak hareketleri, ısı değişimleri, anneden bebeğe iletilen stres ve inek sütü alan bebeklerde inek sütüne karşı alerji varsa bu sancılara neden olabilir.

Kolik başladığında önce bebeğin altı ve aç olup olmadığını kontrol edilmelidir.Daha sonra bebeği rahat ettirecek şeyler denenmelidir, bebek hareket ettirilmeli, kucağa alınmalı, şarkı söylenmeli, konuşulmalı, arabasıyla gezdirilmeli, karnına sıcak havlu koyulmalı ya da bir battaniyeyle sıkıca sarmalanmalıdır.

Elektrik süpürgesi gibi monoton sesler de bebeği rahatlatabilir.İlaç vermenin ya da anasonlu çayın faydası yoktur, sadece bebeği tok tutacak ve meme emmesini engelleyecektir.Bebek çok ağladığında ve sabrın tükendiği hissedildiğinde onu eşe ya da bir arkadaşa bırakıp bir süre evden uzaklaşmak anneye  iyi gelebilir.

Erkek bebek mı, kız bebek mı?

Hem erkek bebekler hem kız bebekler bu dünya için çok önemlidir. Onun için aileler erkek bebek olsun, kız bebek olsun ayırtmıyorlar, yeter ki bebek sağlığı yerinde  olsun, bebek zeki olsun, mutlu olsun. Öyle değil mi? İlk olarak belirtim ki, illa erkek bebek istiyorum demek, kız bebekleri ve kız çocuklara kötü davranmak sırf onlar kız doğduğu için, erkek bebek gelmeden hanımı hamile bırakmak, kürtaj yapmak, erkek vermedi diye hanım dan boşanmak, erkeğe miras bırakmak için ve diğer ona benzer sebepler den dolayı erkek bebek istemek günahtır.
Şimdi sebeplere dönelim. Diyelim ki kız çocuklarınız var, yada daha fazla erkek bebekleri seviyorsunuz ve erkek bebek istiyorsanız bunda günah yok. Ama, istemek ayrı, kız bebeklere zarar vermek ayrıdır. Yani siz erkek bebek istiyorum diyorsanız, özel diyet, takvim takibi ve diğer erkek bebek doğacak şansları deneyebilirsiniz tabi ki. Ama erkek bebek beklediğinize rağmen kız bebek doğarsa, kesinikle üzülmemelisiniz, üzülürseniz, yanlış hareketleri yaparsanız işte o artık günaha girer. Çünkü biliyorsunuzdur yazıldığı gibi herkes kendi kaderini yaşıyor, ve kaderiniz ise 5 tane kız bebek büyütmek se, onu değiştiremezsiniz. Devamını Oku

4 aylık bebek gelişimi

4 aylık bebek  fiziksel olarak sürekli gelişmeye devam etmektedir.Kafasının arkasındaki yumuşak bölge yok olmuştur.Ön taraftakinin kaybolması ise 18 ay kadar sürebilmektedir.Gözle görme imkanı az olsa da bu dönemde bebeğin doğumdaki saçları dökülmüş ve yerine yenileri çıkmıştır.

Bebeğin göz rengi bu dönemde değişiklik gösterebilir.Ayrıca bu dönemde başını istediği yöne çevirmeyi becerecektir.Dördüncü ayda ve daha sonraki iki ayda bedendeki kaslar daha güçlenecektir.Tüm bu gelişmelere rağmen tek başına oturmayı beceremeyen bebeğiniz sizin yardımınızla bunu yaptığında çok mutlu olacaktır.Ayrıca bebek tekme atmaktan çok hoşlanmaktadır.Ayrıca bu dönemde doktorunuz bebeğinizi sıvı yiyeceklerin yanında katı gıdalarla beslemenizi önerebilir.Bu tavsiyelerle uymak yararlı olacaktır.Fakat bunları yavaş yavaş gerçekleştirmek bebeğin alışması için daha güzel olacaktır. Günler ilerledikçe bebeğin yemek saatleri belirginlik kazandığı gibi öğün sayısı da günde dört defaya inecektir.Bu ay bebeğin tükürükleri akmaya başlayabilir.Bunlar cildinde kızarıklar meydana getireceği için önlem olarak vazelin kullanabilirsiniz.Buna rağmen kızarıklıklar geçmiyorsa doktorunuza danışmanızda fayda var. Devamını Oku