Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

Category - Yaşam

Koltuk Örtülerinin Dekorasyondaki Kullanımı

Tüm ev hanımları koltuk takımı seçerken neredeyse aylarını harcıyor. Buna rağmen özenle seçip aldıkları o koltuk takımlarını neredeyse kirlenmesin diye kullanmıyorlar ya da kullanırlarsa da koltuk örtüleri ile özenle seçtikleri o koltuk takımı desenlerini yok ediyorlar. Hal böyle olunca ev tekstili üreticileri koltuk takımları için özel olarak koltuk örtüleri üretmeye başlıyor. Yazın sıcak günlerinin başladığı şu zamanlarda sizlerde evlerinizde daha çok vakit geçirip güneşin kavurucu sıcağından kaçıyorsanız ve koltuklarınızın kirlenmesinden ya da yıpranmasından çekinen ev hanımlarındansanız size koltuk örtüleri için birkaç önerimiz olacak. Böylece uzun zaman üzerinde düşündüğünüz dekorasyonunuzun bütünlüğünü alakasız bir örtü ile bozarak evinizin şıklığı ve zarifliğini yok etmeyi engellemiş olursunuz. Devamını Oku

Peruk Nasıl Yapılıyor

Peruk yapımını merak eden çok fazla kişi var. Peruklar çok farklı şekillerde oluşturulmaktadır. Mesela kimi peruklar gerçek saç telinden yapılırken kimi peruklar ise sadece özel olarak oluşturulmuş kıllardan yapılmaktadır. Peruklar gerçek sağların dışında çok daha fazla kıl bulundurmaktadır ve zaten bakıldığında çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan saç dökülme sorunlarında çok sık kullanılmaktadır.

Peruktaki kıllar esnek yapıya özel aletler ile oturtuluyor ve daha sonrasında ise kurutulması bekleniyor. Peruk tamamen kuruduğu zaman ve yerine geldiği zaman satışa sunuluyor. Artık çok değişik peruk tarzları geliştirildi ve gerçek saç olup olmadığı anlaşılamıyor. Perukta sıkıntı olan bir önemli husus ise peruğun kafadan çıkma durumudur. Artık peruklar özel olarak lastikli yapılıyor ve mesela sizler bir peruğu taktığınız zaman onun kafanızdan çıkması gibi bir durumu söz konusu olmuyor.

Çünkü öyle bir yapışıyor ki bu özel peruklar zaten diğerlerine göre çok daha fazla tercih ediliyor. Peruk ayrıca saç derisi ve kafa için hiç zararlı değildir. Sizin kendi saçınız kafanıza ne kadar zararlıysa perukta sizin kafanıza o kadar zararlıdır. Eskiden perukları sadece ünlüler takardı ancak şimdi baktığınız zaman sokakta tanımadığınız bir kişide bile peruk görürsünüz.

Mesela yanılgılardan birisi kadınların peruk takmadığına yöneliktir ancak kadınlarda peruk takıyorlar ve daha çok bu ürünleri kullanıyorlar. Sizlerde peruk takmak gibi bir düşünce içerisine girmişseniz muhakkak esnek olan perukları tercih edin. Bu peruk tarzında yapım biraz daha farklıdır ve gerçeğe çok yakındır. Ayrıca peruklarda renklerde çok önemlidir.

Sizin gerçekliği yakalamanız için mat renkler yerine biraz daha karma renkleri tercih etmeniz gerekiyor ve ayrıca peruğun kafanıza tam oturması gerekmektedir aynı bir saç görünümü vermesi için peruğun düzenine ve oturma tarzına bakınız. Şov programlarında şakasına peruk takan bazı kişiler gerçek peruk takacak olan kişileri çok belli oluyor gibisinden korkutuyorlar ancak hiç korkmanıza gerek yok çünkü gerçek anlamda kaliteli peruk satan ve hiç belli olmadan sizin kafanıza peruğu oturtacak olan çok sayıda adres bulunmaktadır.

Fazla kilonuzu verin ve tansiyonunuz düşsün

Kilonuz kabul edilebilir sınırlar içinde kalsa bile eğer bel çevreniz kadınsanız 90’ın, erkekseniz 100’ün üzerindeyse hipertansiyona yakalanma şanssızlığınız yükseliyorEğer kan basıncınızın giderek yükseldiğini ya da günün birinde rastgele yaptırdığınız bir ölçümde tansiyonunuzun “hipertansiyon” hudutları içine girdiğini fark ederseniz ilk işiniz tartılmak ve bel çevrenizi ölçmek olsun.

Araştırmalar ideal kilosundan yüzde 10 daha fazlası olanlarda kan basıncının yükselme eğiliminde olduğunugösteriyor. Özellikle karın-göbek, boyun-gıdık bölgesinden kilo alanlarda bu ihtimal artıyor. Yalnızca tartılmak dayetmiyor.

Kilonuz kabul edilebilir sınırlar içinde kalsa bile eğer bel çevreniz kadınsanız 90’ın, erkekseniz 100’ün üzerindeyse hipertansiyona yakalanma şanssızlığınız yükseliyor. Göbek çevresi genişlemesi özellikle uzun boylular için son derece önemli bir ölçü. Çünkü bu kişilerde boy/kilo oranı dikkate alındığında ciddi bir kilo artışıyokmuş gibi hesaplanabiliyor. Ama bel çevresi ölçümü ciddi bir risk düzeyine işaret ediyor.

Kısacası ideal kilonuzun yüzde 10’unun üzerinde bir yağ birikiminiz varsa ve tansiyonunuz yüksek bulunursa hemen tansiyon ilaçlarına başlamak yerine yola kilo vererek çıkmanızda fayda var.Eğer bu çabanızı tuz kısıtlamasıyla birlikte sürdürebilirseniz başarı şansınız kesinlikle artacaktır. Doktorunuz kanbasıncınızı çok yüksek bulmuşsa hemen başlangıçta ilaç kullanmanızı önerebilir, onu dinlemenizde yarar var amakilo vermeyi ve tuz konusunda dikkatli olmayı asla unutmayın.

Kilo sorununu çözmek zorundasınız

Sırası gelmişken bir konuyu yeniden hatırlatalım. Kilo sorunu olanlar korse türleri gibi alternatig ürünler kullansada, özellikle göbek bölgesinde yağ biriktirenlerdetansiyon yüksekliği sorununu ilaçla, kan şekeri yüksekliğini hapla, koroner kalp hastalığını, kolesterol sorununu, trigliserid fazlalığını karmaşık reçetelerle çözmek ama hastaların kilosunu görmezden gelmek, onları bu konuda uyarmamak ve çözüm için yardımcı olmamak çok eskilerde kaldı.

Ben kocaman göbeğiyle ilgilenmeyi boş veripkolesterol, şeker, tansiyon haplarını yutmaya çalışan insanları gördükçe üzülüyorum. İlaçlarınızı tabii yutmayadevam edin ama kilo sorununuzu çözemezseniz problemlerinizi sadece geçici olarak halının altına sürmekten başka bir şey yapmadığınızı aklınızdan çıkarmayın.

Parmakla kilo ölçmek mümkün mü

Eğer kilo sorununuz olup olmadığını anlamak için kolay bir yol arıyorsanız baş ve işaret parmaklarınızı kullanarakyapacağınız basit bir ölçümden faydalanabilirsiniz. Kolunuzun omuzla dirsek arasındaki orta noktasını bulup baş ve işaret parmaklarınızla cilt ve cilt altı dokuları sıkıştırın. Eğer tuttuğunuz kıvrım 2,5 cm.den daha kalın ise büyük bir olasılıkla kilo sorununuz var demektir.

Şık ve Özgün Yatak Örtüsü Modelleri

Şık ve özgün yatak örtüsü modelleri tercih ederek yatak odanıza özgün ve dikkat çekici bir hava katabilirsiniz.

Yatak Örtüsü Nedir?

Yatak örtüsü yatağınızın üzerine sermeniz amacı ile üretilen yatak tekstil ürünlerinden birisidir. Yatak örtüleri genel olarak pek çok renk, ebat ve materyalde üretilmektedir.

Yatak Örtüsü Ne İşe Yarar?

Yatak örtüsü pek çok amaç ile kullanılan bir yatak tekstil ürünüdür. Yatak örtülerinin avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yatağınızı gün içerisinde tozlanma ve kirlenmeden korur.
  • Siz uyuyana kadar yatağınızı dış etkilerden korur.
  • Yatağınızın daha derli toplu görünmesini sağlar.
  • Sevdiğiniz ve beğenerek aldığınız bir yatak örtüsü odanıza ayrı bir özgünlük ve hava katarak yatak odanızı daha şık ve dikkat çekici bir alan haline getirir.

Yatak Örtüsü Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yatak örtüleri herhangi bir yatakta kullanılabilen ürünlerdir. Örneğin; çift kişilik yataklarda kullanılabileceği gibi, tek kişilik yataklarda ve hatta çocuk ve bebeklerin yataklarında da kullanılabilen ürünlerdir. Bu nedenle yatak örtüsü seçerken her zaman hangi ebattaki yatakta yatak örtüsü kullanmak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurarak yatak örtüsü seçmeniz gerekmektedir.

Yatak Örtüsü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Severek kullanacağınız bir yatak örtüsü seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1. Yatak Örtüsünün Yapıldığı Materyali Seçin

Yatak örtüsünü seçerken öncelikle ne kalınlıkta ve hangi materyalden yapıldığını bildiğiniz yatak örtülerini tercih edin. Örneğin kış mevsiminde daha kalın kumaşlardan yapılmış yatak örtüleri kullanırken; yaz mevsiminde daha ince kumaştan yapılmış yatak örtüsütercih etmeniz daha doğru bir tercih olacaktır. Aynı şekilde kadife, saten, pamuk, ipek ve daha pek çok kumaş türü içerisinden yaratmak istediğiniz görünüme ve tarzınıza uygun olacak şekilde materyal seçmeniz severek kullanacağınız ve odanızda sizin dokunuşunuzu yansıtacak bir yatak örtüsü seçmenizi sağlayacaktır.

  1. Yatak Örtüsünün Ebadına Karar Verin

Yatak örtüleri daha önceden de bahsettiğimiz gibi pek çok yatak ebadına uygun olacak şekilde farklı ebatlarda üretilen ürünlerdir. Bu nedenle her zaman yatak örtüsü seçerken yatağınızın ebadına uygun bir yatak örtüsü seçmeniz gerekmektedir.

  1. Kaliteli ve Uzun Ömürlü Ürünleri Tercih Edin

Piyasadaki pek çok yatak örtüsü ilk yıkamadan itibaren rengini kaybeden ve eskiyen materyallerden üretilen ürünlerden oluşmaktadır. Bu durumun önüne geçmek ve uzun süre kullanacağınız kaliteli yatak örtüleri satın almak için her zaman kaliteli ürünler satan markaların ürünlerini tercih edin.

  1. Yatak Örtüsünün Modeline, Rengine ve Desenine Karar Verin

Son adım olarak odanızın tarzına uygun bir yatak örtüsü seçmek için yatak örtünüzün rengine, desenine ve modeline karar verin.

Kaliteli, severek kullanabileceğiniz bir yatak örtüsü satın almak içim miraykaya.com tarafından sizlere sunulan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Pike Takımı Kullanmanın Avantajları

Pike takımı ince olduğundan fazla yer kaplamayarak yerden tasarruf etmenizi sağlar. İstenildiğinde kışın da içine yorgan ya da battaniye yerleştirilerek kullanılabilir. Rahat ve pratik kullanım sağlar. İnceliği sayesinde özellikle yaz aylarında ferah bir uyku çekmenizi sağlar ve terlemenizi önler. Bu sayede kaliteli bir uykunun sonrasında sabah kendinizi zinde ve enerjik hissedersiniz. Bunun dışında çeşit çeşit desen ve renkleriyle odanızın havasını değiştirerek güzelleştirir.

Pike yaz aylarında en çok tercih edilen yatak odası tekstil ürünlerinden biridir. Pike takımları yastık kılıfı, pike ve çarşaftan oluşmaktadır. Ürün çeşitliliğinin fazla oluşu nedeniyle de oldukça yaygın kullanılmaktadır. Pike ve pike takımları alırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Pike takımı ya da pikeler genellikle yaz aylarında kullanıldığı için kumaşının terletmeme özelliği olması gerekmektedir. Kaliteli kumaşa sahip ürünler tercih edilmelidir. Ucuza alınan ve kalitesiz ürünlerin kullanım süresi de kısa olacaktır. Ve ürün ilk yıkamadan itibaren deforme olacaktır. Pike alırken dikkat edilecek diğer bir nokta ise ürün etiketi olmaktadır. Ürün etiketi ürün hakkında bilgi içermektedir. Naylon gibi kalitesiz kumaşa sahip ürünler tercih edildiğinde kısa vadede zarara uğranmış olunacaktır. Pikenin dokunma sıklığı da dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeridir.

Pike takımları yatak örtülerine göre hafif oldukları için kış aylarında da tercih edilmektedir. Yatak odasının dekorasyonuna uygun renk ve modellerde tercih edilebilir. Ürün ve model çeşitliliği fazla olan pike ve pike takımları her zevke ve her bütçeye uygun bulmak mümkündür. Pike ve pike takımı çeşitleri nelerdir? Pike ve pike takımı boy ve en ölçüsüne göre üçe ayrılmaktadır. Bunlar; tek kişilik, çift kişilik ve battal boydur. Bunun dışında güpürlü pike, saten pike, dantelli pike ve fanatik pikelerde mevcuttur. Pike takımı güzel bir hediye alternatifi olabilir. Özellikle çocuklar için çizgi film kahramanlarının yer aldığı pikeler onları çok mutlu edecektir. Çocuklar geniş hayal dünyasına sahiptir. Onların hayalindeki kahramanları pike takımlarıyla buluşturmak oldukça mutlu edici bir davranış olacaktır. Bunun dışında fanatik genç ve çocuklar için de tuttuğu takımın yer aldığı pikeler ve pike takımları da başka bir alternatif olarak düşünülebilir.

Pike temizliğinde nelere dikkat edilmelidir? Pike ve pike takımı ürünleri yıkama esnasında mutlaka yıkama talimatına uygun yıkanmalıdır. Dikkat edilmediği takdirde çekebilir ve yıpranma meydana gelebilir. Çok sıcak su ile yıkamaktan kaçınılmalıdır. Ağartıcı deterjanlar kullanılmamalıdır. Makine ayarı hassas yıkama ya da perde ayarı seçilerek yıkanmalıdır. Kurutma yapılmamalı ve mümkünse ütü de kullanılmamalıdır. Kaliteli bir pike doğru yıkandığı takdirde kullanım süresi de uzun olacaktır.

Yaz ve kış mevsimlerinin vazgeçilmez ince şıklığıdır bornoz. Yorgun bir günün ardından kendinizi şımartabileceğiniz evinizde kendinizi rahat hissedebileceğiniz bornoz seçiminde yeni trendi yakalayarak evdeki huzurun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Düğün mevsiminin yoğun olduğu şu günlerde bornoz takımı ihtiyacınızı karşılarken son trendleri de bilmenizde yarar var. Modası geçmiş bir bornoz takımı ile çeyizinizin görünmesini istemezseniz herhalde. Bornoz seçiminde yılın modası bambu. Kalitesi tartışılmaz pamuklu bornozlar erkek ve kadınlara özel renkleriyle satışa sunulmakta. Renk seçimi ise tamamen sizin zevkinize kalmış. Ancak bu yıl bornoz takımı renk tercihinin üst sıralarından toprak rengi ve pudra hakim. Özel işlemeli güpürlü bambu şeylerin de yine pembe tonları görülmektedir.