Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

Göbek kordonu düştükten sonra bebeğin ilk banyosu yaptırılabilir. Bebek emeklemeye başlayana kadar onu hergün yıkamak gerekmez. Altını değiştirirken ve onu besledikten sonra yapılacak temizlik günlük olarak yeterlidir, haftada iki, üç defa bebeği yıkamak uygun olacaktır.Bebek günün herhangi bir saatinde yıkanabilir ancak akşam uykusundan önce banyo yaptırıldığında bebek daha rahatlamış olarak uykuya dalacaktır.

Yemekten hemen önce veya hemen sonrası banyo yaptırmak için uygun değildir.En iyisi bebeğe tüm ilgi ve dikkati verebilecek ve bebeğin de rahat olduğu bir zamanı seçmektir.

Banyodan önce

Banyo yapılan odanın ısısının 24-25 C sıcaklıkta ve esintisiz olması da önemlidir. Anne suyun temizliğinden çok emin değilse iİk dört ay boyunca kaynatılmış ve ılıtılmış su kullanması önerilmektedir. Banyodan önce şampuan, sabun, kulak kepçesini ve gözlerini silmek için pamuk ya da pamuklu bez, havlu, bebeğin bezi ve giyecekleri, banyodan sonra sürmek için bebek yağı gibi gerekli olabilecek her şey önceden hazırlanırsa banyo esnasında telaşlanılmaz. Hatta banyoya girmeden telefon bile fişten çekilebilir çünkü banyo annenin  bebeğiyle paylaştığı çok özel anlardan biridir.

Banyo sırasında

Anne bebeğini yıkarken sakin ve rahat olduğunda ilerde bebek de banyodan keyif alacaktır.

Su bebeğin yıkanacağı kaba doldurulmalı ve dirsekle sıcaklık kontrol edildikten sonra bebeğin altı kirliyse önce altı temizlenip sonra suyun içine sokulmalıdır. Bu kabın ya da küvetin dibine bir havlu konulursa bebeğin kayması önlenmiş olunur.

Bu arada konuşarak ve bebeği sıkıca tutarak onun korkusu azaltılabilir.

Bir elle bebeğin kafası ve boynu desteklenmelidir. Önce bebeğin vücudu, sonra da başı ve yüzü yıkanabilir. Boşta olan elle en temiz bölgeden başlayarak bebek yıkanabilir.

Önce temiz bir pamuğu ya da pamuklu bezi kaynamış suda ıslatarak bebeğin gözleri burnundan dışarıya doğru silinmelidir. Daha sonra yüzü, kulakları ve boynu yıkanmalıdır.

Bebeği her gün sabunla yıkamak gerekmez, sadece ellerini ve poposunu sabunlamak yeterlidir. Daha sonraları haftada bir veya iki kere bebe şampuanıyla bebeğin kafası yıkanabilir.

Bebeğin ön tarafı yıkanınca ters çevrilip sırtı ve poposu da yıkanmalıdır.

Bebek iyice durulandıktan sonra havluya sarılmalıdır. Bu havlu sadece bebeğin kullanacağı, yumuşak ve geniş bir havlu olmalıdır.Banyo esnasında kız bebeklerde vajina ağzındaki dudakları ayırarak içlerini temizlemeye çalışmak çok sakıncalı olabilir, oradaki koruyucu doğal sistem bozulabilir.

Bebeğin kulakları ya da burnu hiçbir zaman parmakla veya pamuklu çubukla temizlenmeye çalışılmamalıdır, tehlikeli olabilir. Sadece kulağın dışını pamukla silmek yeterlidir çünkü kulak kendi kendini temizler. Yine de kulak kirinin biriktiği düşünülüyorsa doktora danışılmalıdır.

Bebeğin başında konak adı verilen kabuklanmalar görülebilir, bu tamamen zararsızdır. Bebek sık yıkanır ve yıkandıktan sonra başı kurulanırsa konak oluşumu önlenir. Banyodan yarım saat önce konağın üstüne biraz bebek veya badem yağı sürülüp beklenmeli ve taranmalıdır. Daha sonra saçları şampuanla yıkanmalıdır. Gene de geçmezse doktora danışılabilir.

Bebeği anne karnındayken anneye bağlayan göbek kordonu doğumdan birkaç gün sonra siyahlaşır, bir ve dördüncü haftalar arasında düşer. Bu bölgeyi havalandırıp temiz tutmak iyileşmenin hızlı olması için önemlidir. Bebeğin bezini bağlarken bez göbeğin altına doğru kıvrılırsa o bölgeye hem çiş gelmez hem de hava alır. Bebeğin göbeği düşene kadar o bölgeyi ıslatmamak ve küvette banyo yaptırmamak yerinde olur. Bunun yerine bebeğin vücudunu silerek günlük temizliği sağlanabilir.

Pişik bebeğin altının uzun zaman nemli ve havasız kalmasına bağlı olarak cildin kızarmasıdır. Bunun için de her açıldığında bebeğin altı yıkanıp iyice kurulanmalı pamuk ipliğinden seçilen bebek nevresim takımları alınmalıdır. Nemlendirici, yağlı bir pişik kremi sürebilir ve bezini bağlamadan bir müddet, 10 dakika kadar, poposu açık bırakılabilir. Pişik çok yayılır ve uzun sürerse doktora danışılmalıdır.

Pamukçuk;bebeğin ağzında, yanağının içinde, damak ve dilinin üzerinde nokta nokta beyazlıklar görülebilir. Bu beyazlıklar anne vajinasından ya da emzik, biberon gibi bebeğin ağzına giren eşyalardan mantar enfeksiyonu bulaşması yüzünden olur. Bebek emmeyi reddedebilir çünkü canı yanmaktadır. Tedavisi için doktora danışılmalıdır.

Gözde çapaklanma; ilk iki hafta normaldir çünkü göz damarları bu süre içinde gelişim aşamasındadır. Doktorun da belirteceği gibi göz pınarları hafif masajla uyarılıp çay pansumanları yapılabilir. Bu tedaviye rağmen çapaklanma devam ederse doktora danışılmalıdır.

Kolik; yani karın ağrısı nöbetleri, bebeğin ağlamasının nedeni olabilir. Kolik genellikle 2-3. haftadan itibaren ortaya çıkar ve altıncı hafta en yoğun olduğu dönem olabilir. Kolik haftada en az üç kere, akşamüstleri, yoğun ve yatıştırılamayan ağlamalarla ortaya çıkar. Ağlama krizleri üç saat sürebilir, bebek dizlerini karnına çeker, sıkıntıda olduğu bellidir ve arada sırada gaz çıkarır. Bu durum bebek üç dört aylık olana dek devam edebilir. Tam olarak neden olduğu bilinmemekle birlikte bağırsak hareketleri, ısı değişimleri, anneden bebeğe iletilen stres ve inek sütü alan bebeklerde inek sütüne karşı alerji varsa bu sancılara neden olabilir.

Kolik başladığında önce bebeğin altı ve aç olup olmadığını kontrol edilmelidir.Daha sonra bebeği rahat ettirecek şeyler denenmelidir, bebek hareket ettirilmeli, kucağa alınmalı, şarkı söylenmeli, konuşulmalı, arabasıyla gezdirilmeli, karnına sıcak havlu koyulmalı ya da bir battaniyeyle sıkıca sarmalanmalıdır.

Elektrik süpürgesi gibi monoton sesler de bebeği rahatlatabilir.İlaç vermenin ya da anasonlu çayın faydası yoktur, sadece bebeği tok tutacak ve meme emmesini engelleyecektir.Bebek çok ağladığında ve sabrın tükendiği hissedildiğinde onu eşe ya da bir arkadaşa bırakıp bir süre evden uzaklaşmak anneye  iyi gelebilir.

Related Articles

1 CommentLeave a comment

  • Bebeğinizi emzirmeye devam ediyorsunuz. Çünkü biliyorsunuz ki anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan en önemli besindir. Değil mi…Bebek tamamen kirlenmediği sürece günlük banyo yaptırmak gerekmez. Bez değişimi sırasında ve beslenmelerden sonra yerel temizlik yapmak zaten onun için yeterli

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi